Kredyty hipoteczne, Pożyczka na inwestycje

Pożyczka na mieszkanie do wynajmu

pożyczka na mieszkanie na wynajem

Kredyt hipoteczny to jeden z najchętniej zaciąganych kredytów w Polsce. Nie zawsze decydują się na niego osoby, które poszukują własnego m4. Coraz bardziej popularne są bowiem inwestycje w nieruchomości, szczególnie takie pod wynajem. Dodatkowe źródło dochodu bez wątpienia jest bardzo przydatne, a takie rozwiązanie pozwala nam nie tylko spłacać kredyt bez dodatkowego wkładu finansowego, ale również odłożyć pieniądze na czarną godzinę. Jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście opłaca się wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie, które zamierzamy wynająć?

Mieszkania na wynajem
Rynek mieszkań na wynajem stale się rozrasta, a to z uwagi na duże zainteresowanie. Wynajmowanie mieszkania jest dobrym wyjściem dla osób, których nie stać na zakup własnych czterech kątów. Nierzadko na takie rozwiązanie decydują się uczniowie bądź studenci, którzy przebywają z dala od rodzinnej miejscowości. Ich przeprowadzka jest zazwyczaj powiązana z lokalizacją szkoły lub uczelni, do której uczęszczają.  Ceny najmu również się zwiększają i są zazwyczaj uzależnione nie tylko od oferowanych standardów, ale przede wszystkim od regionu. Najwyższe czynsze występuję w Krakowie oraz Warszawie, gdzie cena wynajęcia pokoju może przewyższać 700 złotych miesięcznie.

Wynajem pokoi czy całego mieszkania?
To pytanie, na które musi opowiedzieć sobie każdy najemca. Przeważnie oddzielny wynajem pokoi jest bardziej opłacalny finansowy, jednak może być bardziej kłopotliwy z uwagi na poszukiwanie lokatorów. Pokoje wynajmują zazwyczaj osoby młode, które nierzadko zmieniają miejsce zamieszkania. W tym wypadku musimy liczyć się także  z faktem, że w okresie wakacyjnym mieszkanie będzie puste, a to na nas spadnie obowiązek spłacania rat kredytu.

Kredyt hipoteczny- brać czy nie?
Niewiele osób stać na zakup mieszkania za gotówkę. Kredyt hipoteczny jest więc  dobrym wyjściem, szczególnie jeżeli chcemy przeznaczyć tą nieruchomość na wynajem. Warto wybrać wówczas jak najmniejsze raty i najdłuższy okres spłaty. Pieniądze z wynajmu przeznaczymy na pokrycie rat, a resztę możemy odłożyć na lokatę. Takie zabezpieczenie jest potrzebne w momencie gdy będziemy zmuszeni szukać nowych lokatorów. Nasze mieszkanie będzie się więc spłacać bez naszej zaangażowania finansowego, a w przyszłości będziemy mogli przekazać je np. naszym dzieciom.

Pożyczka na mieszkanie do wynajmu to bardzo dobry pomysł, szczególnie jeżeli odpowiednio wszystko zaplanujemy. Taka inwestycja bez wątpienia zwrócić się po kilkunastu latach.