Pożyczki prywatne

Pożyczka prywatna – alternatywa dla pożyczek bankowych

pozyczki prywatne, alternatywa dla pozyczek bankowych

Formy pożyczania pieniędzy mogą być różnorodne, od niezobowiązującej pożyczki od rodziny, po kredyty bankowe. Do tej pory najchętniej pożyczaliśmy od bliskich, gdyż takie rozwiązanie nie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj oddajemy bowiem dokładnie tyle ile pożyczyliśmy. Niestety, takie pożyczki w większości przypadków ograniczały się do niewielkich kwot. Uzyskanie większej sumy pieniędzy było zatem równoznaczne z wizytą w banku bądź firmie pozabankowej. Jak to wygląda obecnie, czy coś zmieniło się w kwestii pożyczek prywatnych i czy aby na pewno są one teraz opłacalne dla pożyczkobiorców? Może mimo wszystko lepiej pozostać przy standardowej formie pożyczania?

Pożyczki prywatne
Jak się okazuje, pożyczki prywatne niekoniecznie wiążą się z zaciągnięciem długu u znanych nam osób. Możemy skorzystać także z innych ofert, jednak należy być szczególnie ostrożnym. W internecie znajdziemy różnego rodzaju serwisy, które zrzeszają pożyczkodawców oraz pożyczkobiorców, dzięki czemu mają oni możliwość znalezienia korzystnej oferty. Pomijane są wówczas koszty obsługi, jedyna opłata jaką należy uwzględnić to oprocentowanie, które może mieć różną wysokość. Oczywiście warunkiem takiej pożyczki jest podpisanie umowy pomiędzy zainteresowanymi strona, tylko takie rozwiązanie gwarantuje nam zabezpieczenie naszych interesów.

Kiedy należy podpisać umowę pożyczkową?
Wbrew pozorom nie zawsze mamy obowiązek spisać umowę. Jeżeli kwota nie przekracza 500 zł możemy pozostać przy umowie ustnej. Taka umowa również ma moc prawną, bywa jednak ze trudno wyegzekwować jej postanowienia. Z tego powodu mimo wszystko o wiele lepiej jest spisać umowę, nawet gdy pożyczamy pieniądze osobie, która dobrze znamy. Przy pożyczkach na wyższe kwoty zazwyczaj występuje obowiązek formalny spisania umowy, do którego należy się dostosować.

Czy pożyczka prywatna jest lepsza od bankowej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju oferty, którą wybierzemy, a jak dobrze wiemy są one bardzo zróżnicowane. Bardzo możliwe ze będzie ona dla nas korzystniejsza głównie z uwagi na brak kosztów obsługi takiej pożyczki. Nadal większość osób nie jest jednak przekonana do tej formy pożyczania, zapewne także dlatego ze póki co nie jest ona powszechna. Ciężko wysilić się na zaufanie do obcej osoby nawet gdy jest ono poparte podpisaną umową. Może właśnie dlatego chętniej korzystamy z usług firm pozabankowych oraz banków.